Ajda Pekkan Kimdir? Tüm Detaylarıyla Bilgileri

Ajda Pekkan günümüzde en başarılı sanatçılardan biri olmaktadır. Ayşe Ajda Pekkan 12 Şubat 1946 senesinde İstanbul’un Beyoğlu semtinde dünyaya gelmiştir. Bununla birlikte hatta günümüzde Ajda Pekkan süperstar olarak bilinmektedir. Hem güzelliği hem fiziği hem de sesiyle milyonları kendine hayran bırakan büyük sanatçının hayatı çok merak edilmektedir. Sayın Pekkan Türk pop müziğinde adından sıkça söz ettiren bir sanatçıdır.

Geçmişten günümüze kadar ortaya koyduğu başarılar ile birlikte güçlü bir kadın görüntüsü yaratan Ajda Pekkan her zaman adından olumlu bir şekilde bahsettirmektedir. Bu yazımızda Ajda Pekkan’a daha yakından bir perspektif ile bakacağız ve o şekilde ele almaya çalışacağız. 50 seneyi geçmiş olan müzik hayatıyla birlikte hem kendi dönemindeki sanatçıları hem de kendinden sonraki sanatçıları etkilemiş olan Ajda Pekkan günümüzde de adından sıkça söz ettirmektedir.

Ajda Pekkan Hayatı

Ajda Pekkan’ın tam adı Ayşe Ajda Pekkan olmaktadır. Ajda Pekkan’ın babasının ismi Rıdvan Pekkan, annesin ismi ise Nevin Dobruca olmaktadır. Babası deniz binbaşısı annesi ise ev hanımıdır. Çocukluğu babasının mesleği dolayısıyla Gökcük’te Amerikan askerlerinin arasında geçmiştir.

Ajda Pekkan kova burcu kadını olmak ile birlikte boyu 1.65 cm olmaktadır. Bunun yanı sıra geçmişten günümüze güzel bir fiziğe sahip olan Ajda Pekkan 55 kilodur. Aile yaşamı hem modern olmakla birlikte birtakım ailevi problemlerin arasında çocukluk geçirmiştir. İlköğretim eğitimini tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a taşınmıştır.

Orta okulunu Kadıköy’de tamamlamıştır. Daha sonra Çamlıca Kız lisesine gitmiştir. O dönemde annesi ile babası boşanmıştır. Daha sonra 1963 senesinde Ses dergisinin açtığı yarışmaya katılmış ve yarışmayı kazanmıştır. Yarışmayı kazandıktan sonra okulu bırakmıştır. Kardeşi Semiramis Pekkan’dır.

Yaptırdığı Estetikler

Ajda Pekkan yaşamı boyunca 21 defa estetik operasyon geçirmiştir. 2 defa kollarının alt kısmında yer alan yağları aldırmıştır. Daha sonra göz konusunda da bıçak altına yatan Pekkan göz kapaklarını kaldırtmıştır. Bununla birlikte göğüslerinden de operasyon geçirerek göğüslerini dik hale getirmiştir. Benzer operasyonu kaşları içinde yapmış ve kaşlarını çektirmiştir. Bununla birlikte sayın Pekkan 4 defa yüzünü gerdirme operasyonu geçirmiştir.

Devamında 2 defa da karın bölgesini gerdirmiş ve diz kapaklarını gerdirmiştir. Ayrıca 6 kez de dudakları için silikon enjekte ettiren Ajda Pekkan 3 defa da burnundan estetik yaptırmıştır. Son olarak ise Ajda Pekkan’ın günümüzde 6 ayda bir yüz bölgesine botoks enjekte edildiği yazılanlar arasındadır.

Albümleri

Müzik hayatına girdiği andan itibaren bir sürü albüm yapan Ajda Pekkan hala da müzik çalışmalarına devam eden bir sanatçıdır.

Ajda Pekkan’ın albümleri şunlardır:

 1. Ajda PekkanVol 3,
 2. Süperstar,
 3. Süperstar II,
 4. Sen Mutlu Ol,
 5. Sevdim Seni,
 6. Ajda Pekkan ve Beş Yıl Önce On Yıl Sonra,
 7. Ajda 90,
 8. Seni Seçtim,
 9. Ajda 93,
 10. Cool Kadın,
 11. Aynen Öyle,
 12. Farkın Bu,
 13. Yakarım Canını,
 14. Ayrılık Ateşi
 15. Düşman mısın Aşık mı?

Tüm bu albümleri ile birlikte müzik dünyasında zirvelere ulaşan Pekkan müzik hayatına devam etmektedir.

Ödülleri

Ajda Pekkan müzik hayatı itibariyle bazı ödüllere layık görülmüştür.

Bu ödüllerden bazıları şunlardır:

 • Genç sinema artistleri dalında birinci olmuştur.
 • Özleyiş şarkısıyla dördüncü olmuştur.
 • Ben şimdi şarkısı ile Türkiye’yi temsil etmiştir.
 • Perhaps one day şarkısı ile yine dördüncü olmuştur.

Bunlar Ajda Pekkan’ın başarılarında yalnızca birkaçıdır. Bunun yanı sıra müzikal anlamda birçok başarıya sahip olmaktadır. Aynı zamanda geçmişten günümüze ülkemizi birçok alanda temsil etmiş başarılı bir sanatçıdır.

2 yorum yapılmış

 1. Ajda Pekkan Süper starımız benim en sevdiğim sanatçılardandır. En son televizyonda izlediğim O ses Türkiye de Acun Ilıcalının programına çıkmıştı. Seda sayan orada saçmaladı ama Ajda o kadar zeki ve pratik zekalı ki konuşurken bile kendisine hayran bıraktı sesi halen süper görüntü zaten bir şey dememe gerek yok eskimeyen sadece şarkılar değil bedeni de eskimiyor. Bu şekilde iz bırakan sanatçı olmak çok zor hem film hem de ses sanatçılığı yaparak ekol isim olmayı hak ediyor.

 2. ajda pekkan güzel bir sanatçı yıllardır severek dinliyoruz. buradan gördükten sonra radyo yayınında da karşıma çıkması bir kez daha çok güzel oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir