Derya Uluğ Kimdir? Tüm Detaylarıyla Bilgileri

Okyanus isimli şarkıyla müzik dünyasına giriş yapan Derya Uluğ 21 Şubat 1986 yılında İzmir’de doğmuştur. Aslen de İzmirli olan şarkıcı sarı saçlı ve mavi gözlü sanatçılarımızdandır. Ayrıca Derya Uluğ 1,66 cm boyunda ve 53 kilodur. Derya Uluğ’un 2 kardeşi vardır. Babası tekstil alanında çalışmaktadır. Annesi ise ev hanımıdır.

Derya Uluğ’un Müzik Eğitimi

İlk eğitimin İzmir’de alan genç sanatçı çocuk yaşlarından itibaren müziğe ilgi duymaya başlamıştır. Bu ilgisinin ve başarısının farkında olan babası sayesinde 9 yaşında İzmir musiki derneği çocuk korusuna başlamıştır. Koroda nota eğitimleri alan sanatçı 11 yaşında da keman dersleri almaya başlamıştır.

Derya Uluğ 15 yaşında ise İzmir 9 Eylül üniversitesi devlet konservatuarı bölüm başkanı olan Alper Kazancıoğlu’ndan şan dersleri almıştır. O yıllarda da sahnelerde şarkı söylemeye başlamıştır. Sanatçı 16 yaşında da piyanist Zafer Çebi’den piyano dersleri almış aynı zamanda piyanistle sahnelere çıkmıştır.

Müzik eğitimini Muğla Üniversitesi müzik öğretmenliği ile taçlandıran sanatçı üniversitenin keman bölümünden mezun olmuştur. Sanatçı daha sonra da Haliç Üniversite’sinde opera ve konser bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Sanatçı bu yıllarda Alaaddin Yavaşça’dan Türk müziği eğitim de almıştır.

Derya Uluğ’un Müzik Dünyasına Giriş

Çocuk yaşlarından beri müziğe ilgisi olan Derya Uluğ genç yaşında çeşitli sahnelerde şarkılar söylemiştir. Ancak gerçek anlamda müzik dünyasına girişi önemli kadın sanatçılarımızdan birisi olan Ebru Gündeş’in yanında çalışmasıyla olmuştur. Genç sanatçı Ebru Gündeş’in yanında 3 yıl çalışarak sanatçının vokalistliğini yapmıştır. Sanatçı daha sonra Ebru Gündeş’in yanından ayrılarak müzik dünyasına kendi ismiyle giriş yapmıştır.

Derya Uluğ’un Single Çalışmaları

Genç şarkıcı Ebru Gündeş’in yanından ayrıldıktan sonra 2016 yılında ilk single çalışmasını çıkarmıştır. Single’in oda Okyanus adını almıştır. Şarkı dinleyiciler tarafından çok beğenilmiş youtube isimli platformda 100 milyon dinlenen oranına ulaşmıştır. Şarkının söz yazarlığın Derya Uluğ ve Asil Gök yaparken şarkının düzenlemesini ise Burak Yeter yapmıştır.

Sanatçı Okyanus isimli single çalışmasından sonra 2017 yılında Canavar isimli single çalışmasını dinleyicilerine sunmuştur. Canavar şarkısında Asil Gök ve Ozan Çolakoğlu ile çalışmıştır. Bu şarkıda dinleyici tarafından çok sevilmiş ve çeşitli ödüller almıştır. Sanatçı daha sonra 2017 yılı sonlarında Nabız 180, 2019 yılında ise Ne Münasebet ve Ah Zaman isimli single çalışmalarını çıkarmıştır.

Sanatçı tüm single çalışmalarını Dmc müzik aracılığıyla çıkarmıştır. Şarkıları birçok platformda dinlenme rekorları kırarken çektiği kliplerde dikkat çekmiştir. Sevgilisi Asil Gök’le beraber söz yazarlığı ve bestecilik yapmaya devam eden sanatçı aynı zamanda haftanın 4 günü çeşitli yerlerde sahne alarak müzik çalışmalarına devam etmektedir.

Derya Uluğ’un Aldığı Ödüller

Derya Uluğ müzik alanındaki ilk ödülünü henüz 8 yaşındayken katıldığı radyo programındaki müzik yarışmasında birinci olarak almıştır. Sonraki yıllarda aktif müzik hayatına geçiş yapan sanatçı yaptığı Okyanus şarkısı sayesinde Altın Kelebek ödül töreninde en iyi çıkış yapan kadın solist ödülünü kazanmıştır.

Derya Uluğ ödülünü yanında çalıştığı Ebru Gündeş’in elinden almıştır. Sanatçı Okyanus şarkısı sayesinde Dmc şirketinden de altın plak ödülünü almıştır. Sanatçı Okyanus ve Canavar şarkıları ile birçok üniversite ve liseden ödüller almıştır. Bu ödüller arasında en iyi şarkı ve en iyi kadın pop şarkıcısı gibi ödüller yer almaktadır.

Derya Uluğ’un Hobileri

Derya Uluğ okul yıllarından beri müzik dışında tiyatro ve spor gibi alanlarla da ilgilenmiştir. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan genç sanatçı şarkıcı olmasaydın ne olurdun sorusuna futbolcu diyecek kadar futbolla ilgilenen bir isimdir. Bunlar dışında sanatçı boş zamanlarını spor yaparak değerlendirmektedir. En sevdiği şeyler arasında radyo programlarına katılmak ve çıkan albümleri takip etmek yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir