Ebru Gündeş Kimdir? Tüm Detaylarıyla Bilgileri

Sevilen sanatça Ebru Gündeş aslen Gaziantepli olup 12 Ekim 1974 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Müjgan Kumartaşlıoğlu kendisinin annesidir. Babasının ismi Remzi Gündeş’tir. Daha küçük Ebru 5 yaşındayken babası evi terk etmiştir.

İlkokul tahsilini Ankara’da Ulubatlı Hasan İlkokulunda okumuştur. Tanınmaya başlamadan ve şarkı söylemeden önce bir müddet konfeksiyonda para kazanmak için çalışmaya başladı. Hayatında Neşe Demirkat ile tanışması kendisinin şöhret kapılarını açmıştır. Ebru Gündeş bir dönem Emel Sayın’a vokalistlik yaptı. İlk albümünü 1993 yılında piyasaya çıkarttı.

Daha sonra ilk albümün çok dinlenmesinden sonra ikinci albümünü 1 yıl sonra 1994 yılında Tatlı Bela ismiyle piyasaya müzikseverlerin karşısına çıkarttı. İkinci albümü çok fazla tuttu ve kendisine ödülü beraberinde getirdi. 1995 yılında ikinci albümü kendisine Kral TV’de düzenlenen müzik ödüllerinde en iyi kadın sanatçı ödülüne layık görüldü.

Ebru Gündeş Çocukluk Yılları

Sanatçı Ebru Gündeş ilkokulu Ankara’da okudu. Daha sonra ailesiyle İstanbul’a geldi. Sesinin güzel olacağı daha çocukluk yıllarından belli olan şarkıcı Muazzez Abacı şarkılarından unutamam şarkısın dinliyordu. Annesi Gündeş’in sesinin Muazzez Abacı’ya benzediğini keşfetti. Daha sonra Ebru Gündeş’in etrafında bulunan kişiler annesine bu kızın sesi çok güzel mutlaka değerlendirilmeli diyerek iltifat ediyorlardı. Ebru Gündeş’in aile dostlarından bir tanesi sesi güzel olan Ebru Gündeş’i Raks Müzik şirketinin ortakların olan Neşe Demirkat’la tanıştırdı. Bu süreden sonra Ebru Gündeş’in müzik hayatı başlamış oldu.

Ebru Gündeş Albümleri

Sevilen şarkı Ebru Gündeş ilk çıkarttığı albümden son çıkarttığı albüme kadar birçok farklı albüme sahiptir. Sanatçının albümleri izleyici kitleleri tarafından oldukça fazla tutulmuş ve sevilmiştir.

Ebru Gündeş albümleri arasında şunlar yer alıyor;

  1. Tanrı Misafiri albümü ilk albümü olup 1993 yılında çıkarttı.
  2. 1994 yılında çıkarttığı albümü Tatlı Bela kendisine ödülle beraber büyük şöhret kazandırdı.
  3. Yıllar 1995’te piyasaya Ben Daha Büyümedim albümünü sürdü.
  4. 1996 yılında Kurtlar Sofrası dinleyiciler tarafından çok sevildi.

90’lı yıllarındaki albümlerinden bazıları bunlardır. Daha fazla albümü bulunmaktadır. Yıllar 2000 olduğunda Ebru Gündeş albümlerine devam etti. 200 yılında çıkartmış olduğu Remix albümünün ismi Dön Ne Olur albümüdür. Güzel sanatçı uzun yıllar albüm çıkartmaya ara verdikten sonra en son albümünü 2019 yılında çıkarttı. 2019 yılında çıkartmış olduğu albümünün ismine Aşık ismini verdi.

Ebru Gündeş Evlilikleri

Ebru Gündeş ilk evliliğini 1990 yılında Hamdi Vardar’la yapmıştır. Ama maalesef bu evlilik çok fazla uzun sürmeden 3 yıl sonra bitti. Ebru Gündeş’in evliliği bittikten sonra iş hayatına daha fazla ağırlık verdi. Ebru Gündeş ikinci evliliğini Ömer Durak’la yaptı. Fakat bazı sorunların olması bu evliliğin sonlanmasına neden oldu. 2002 yılında başlayan evlilik 1 sene devam ettikten sonra 2003 yılında bitti. Ebru Gündeş üçüncü ve son evliliğini ise Azeri İşadamı RezaZarrab’la yaptı. Ebru Gündeş’in bu evlilikten bir tane kızı oldu ve ismini Alara koydu. Alara 2011 yılında dünyaya geldi.

Ebru Gündeş Filmleri

Ebru Gündeş müzikte olan başarısını dizi filmler yaparak sürdürmeye çalışan sanatıdır. Birçok dizi filminde rol almıştır.

Ebru Gündeş’in oynamış olduğu dizi filmleri yazmak istiyoruz;

  1. 1997 yılında ilk dizi filmini Deli Divane ismiyle yaptı.
  2. 1998 yılında albümüyle aynı ismi taşıyan dizi filmimin ismi Fırtınalar’dır. Bu dizi filminde kendi isim ve soy ismini kullandı.
  3. Sen Allah’ın bir lütfusun filminde Ebru karakteriyle karşımıza geldi. Yıl 1999’dur.
  4. 2000 yılında Elif Altan ismiyle Tanrı Misafiri filminde oynadı.
  5. 2006 yılında İmkansız Aşk filminde Ece Güneş karakteriyle ekranlarda boy gösterdi.

2013 yılında O Ses Türkiye yarışmasındaki juri üyeliğinden 2016 yılında ayrılma kararı almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir