Hande Yener Kimdir? Tüm Detaylarıyla Bilgileri

Asıl ismi Makbule Hande Özyener olarak bilinen sahne adıyla Hande Yener, Türk şarkıcı ve söz yazarıdır. Ses getiren bir çıkış yaptığı 2000’lerin başından itibaren sık sık çıkardığı albümlerle birlikte Türkçe pop müziğinde kendini oldukça geliştirmiştir. Müziğinin yanı sıra kıyafetleri ve sık sık yenilediği imajıyla da adından sürekli bahsettiren bir sanatçıdır.

Zaman zaman müzikal tarzında da değişiklikler yaparak pop müzikten elektronik müziğe geçiş yapmıştır. Kariyerindeki değişken adımları ve kişiliği ile de sürekli magazin gündemindedir. İstanbul Kadıköy de doğan Hande Yener, ortaokul eğitiminden sonra ailesi konservatuvara gitmesine izin vermeyince normal bir liseye başladı. Ancak ikinci sınıfta okulunu terk ederek evlenmeyi tercih etti.

Çok küçük yaşlardan beri hayalini kurduğu şarkıcılığı yapmak için bir şekilde Sezen Aksu’ya ulaşmaya çalıştı. Ancak ulaşamayınca bir mağaza da tezgâhtarlık yaptığı sırada Hülya Avşar aracılığıyla Sezen Aksu’yla konuşmayı başardı. Sezen Aksu’nun uzun bir süre vokalistliğini yaparak devam etti ve daha sonra da kendi albümünü piyasaya sürdü. Hande yener sesinin güzel olması ve keşfedilmesiyle birlikte birçok albüm yaparak kendini bu alanda kanıtlamış olan bir sanatçıdır.

Kariyer Dönemi

Hande yener Hülya Avşar vasıtası ile Sezen Aksu ile tanışmış ve bir süre de onun vokalistliğini yapmıştır. Toplamda birlikte 40 konser verdiler. Daha sonra Sezen Aksu’nun yanından ayrılarak Cem Özer’in program yaptığı dönemler de şarkı söylemeye başlamıştır. Antalya’da birçok bar da 3 yıl süreyle sahne alan ünlü sanatçı, müzik hayatına devam etmek için İstanbul’a geri dönmek durumun da kaldı.

Toplamda sekiz ay süren stüdyo çalışmaları sonun da ise Senden İbaret albümünü Haziran 2000’de piyasaya sürdü. 2010 yılında ise iş hayatına atıldı ve dönemsel olarak çeşitli gece kulübü ve plajların işletmelerinde de görev aldı. Bugüne kadar toplam da beş Altın Kelebek Ödülü ve dört Kral Türkiye Müzik Ödülü kazanmış bir sanatçıdır. Ödülleri bakımından oldukça zengin bir ödüle sahiptir. Uzun bir süre birçok radyoculardan da çeşitli ödüller almıştır.

Çıkış Yaptığı Albüm

2000 yılında ilk albümü olan senden ibaret albümü ile disko pop akımını başlatmış ve bu albüm de oldukça başarılı bir hayata imza atmış oldu. Daha sonra ise 2002 yılında sen yoluna ben yoluna albümü ile birlikte başarısını devam ettirdi. Hande Yener 2006 yılında çıkarmış olduğu Apayrı isimli albümde elektronik müziğe geçiş yaparak herkesi şaşırttı.

Daha sonra Hande Maxi adlı Maxi Single’ı piyasaya sürdü. Çıkarmış olduğu her albüm çok satınca oldukça fazla rağbet görmeye başladı. Hem single hem de birçok albüm çıkartarak ismini her zaman ön plan da tutmayı başarmıştır. Günümüzde bile gerek tarzı gerekse albümleriyle birlikte göz önünde olan bir kişidir.

Aldığı Ödüller

Sesiyle birçok üne kavuşmuş olan Hande yener müzik hayatı boyunca birçok ödül almıştır. İlk albüm çıkardığı yıllarda 28. altın kelebek ödülü en iyi çıkış yapan sanatçı ödülünü almıştır. Kral TV video müzik ödülleri en iyi çıkış yapan sanatçı, Kral TV video ödülleri, en çok satan albüm, 35. Altın kelebek ödülleri en iyi pop kadın sanatçı, Müzikram dergisi 2007 yılı en iyi pop kadın sanatçı ödüllerini almıştır. Daha sonraki yıllar da Avrupa Birliği kalite ödülleri onu ödülü, Siyaset dergisi yılın Türk pop müzik kadın sanatçısı gibi çeşitli birçok ödüller de almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir