Murat Dalkılıç Kimdir? Tüm Detaylarıyla Bilgileri

1983 yılında İzmir dünyaya gelen yakışıklı sanatçı Murat Dalkılıç‘ın annesinin ismi Hanife Kural, babasının ismiyse Mehmet Sedat Dalkılıç’tır. İlk ve ortaokul öğrenimi Kuşadası’nda tamamlamıştır. O dönemlerde en çok basketbolcu olmak istiyordu. Basketbol oynayan ve basketbolu seven sanatçı bunun yanı sıra resim ve müzikle de ilgileniyordu.

Müzik hayatına 15 yaşında okulda bir grup kurarak başladı ve grubun solistliğini yaptı. Bir yandan basketbolcu olmayı isteyen yakışıklı sanatçı 17 yaşında lisedeyken Murat Dalkılıç profesyonel olarak basketbol oynadı. 1 yıl basketbol oynamayı bıraktıktan sonra müzik kariyerine ağırlık verdi ve müzik hayatına başladı.

Murat Dalkılıç’ın Çıkardığı Albümler

Murat Dalkılıç’ın müzikte başarısı daha lise yıllarında müzik hayatına atılmasından belliydi.

Bu zamana kadar birçok albüm çıkaran başarılı sanatçının çıkardığı albümlerin isimlerini yazacağız;

 1. 2010 yılının Haziran ayında stüdyo albümü çıkarttı. İsmini ise Merhaba koydu.
 2. 2010 yılında Mayıs ayında çıkarttığı ikinci albümünün ismi Bir Güzellik Yap oldu.
 3. 2014 yılında Haziran ayında üçünü albümü Daha Derine müzik piyasalarına çıktı.
 4. Sırasıyla 2016 yılı Temmuz ayında Epik isimli albümünü çıkarttı.
 5. Son olarak ta 2019 yılında Afeta isminde Stüdyo albümünü çıkarttı.

Bu saymış olduğumuz albümlerin hepsi stüdyo albümüdür. 2018 yılında Kasaba isimli albümü ise EP’leri arasında geliyor. Single’ları arasında bulunanlar ise Pardon, La Fontaine, Şık Şık, Kırk Yılda Bir Gibisin bulunuyor.

Murat Dalkılıç Şarkıları

Müzik piyasasının başarılı sanatçıları arasında gelen yakışıklı sanatçının birçok şarkısı bulunuyor.

Murat Dalkılıç’ın sevilen şarkılarının isimlerini yazacağız;

 1. Kasaba
 2. Külah
 3. Kıyamadım İkimize
 4. Merhaba Merhaba
 5. Bir Güzellik Yap
 6. Kader
 7. Lüzumsuz Savaş
 8. Bir Hayli
 9. Bu Nasıl Aşk
 10. Derine
 11. Ben Bilmem
 12. Soktuğu Duruma Bak
 13. Aşinayız
 14. Son Liman

Şarkıları müzisyenin çok kişi tarafından dinlenen ve sevilen şarkıları arasında geliyor. Murat Dalkılıç şarkı söylemekten hariç söz yazarlığı da yapıyor.

Murat Dalkılıç Kariyeri

Murat Dalkılıç lise hayatından sonra üniversite hayatına İstanbul Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünde devam etti. Güzel Sanatlar ve Oyunculuk bölümünden 2012 tarihinde mezun oldu. Daha sonra yıllar 2013’ü gösterirken İstanbul’da bulunan Bilgi Üniversitesinde master eğitimine devam etti. Bu üniversitenin Sinema ve Televizyon bölümünde master hayatına devam etti.

Murat Dalkılıç Sosyal Yardım ve Sorumluluk Projeleri

Yaşadığı ülkedeki çoğu sanatçı gibi duyarlı olan Murat Dalkılıç bazı sosyal yardım ve sorumluluk projelerinde görev alarak öncülük yapmıştır. Bunların içerisinde bulunan Kimse yok mu? derneğinin Uganda da yapılacak olan ve içerisinde hastane ve okul gibi şeylerin kullanılacağı yerin yardım kampanyasında yer aldı. Ayrıyeten Samanyolu Haber Televizyonunun hayır kampanyası olan İnsanlık Ölmedi programına telefonla yardım topladı.

Murat Dalkılıç Dizileri

Murat Dalkılıç müzik çalışmalarının yanında dizi filmde de oynamış bir müzisyendir. Kendisi zaten Güzel Sanatlar Bölümü Oyunculuk bölümünde eğitim almıştır. Oynadığı dizinin ismi Sil Baştan’dır. Sil Baştan dizisinin 2014 yılında Tükenmez kalem film yapımcılığını üstlendi. Bu dizinin senaryosu Gani Müjdeye aittir.

Murat Dalkılıç Evlilikleri ve Özel Hayatı

Murat Dalkılıç bir defa evlendi. 2015 yılının Ağustos ayında Merve Boluğur ile hayatını birleştiren sanatçı iki sene süren evliliğin ardından 2017 yılının Eylül ayında boşandı.

Murat Dalkılıç Ödülleri

Başarılı müzisyen Murat Dalkılıç birçok ödül aldı. Murat Dalkılıç’ın ödüllerinden bazılarını yazmak istiyoruz. 2009 yılında 15 inci Kral TV Müzik Ödüllerinde en iyi çıkış yapan sanatçı ödülüne layık görüldü. 2010 yılında sahnede en iyi canlı performans sergileyerek 1 inci Pal Müzik Ödüllerinden en iyi canlı performans ödülünü aldı.

1 yorum yapılmış

 1. Murat Dalkılıç çok sevdiğim iyi kalpli sanatçılardan dır.Fazla göz önünde olmadı pekte olacağını sanmıyorum. Murat Dalkılıç da gördüğüm güzel huy kibir olmaması ve insanlara yardım etmesidir.Sosyal sorumluluk projesinde ki çabaları o Afrikalı çocuklar açlıktan ölmesin diye canını dişine taktı böyle güzel insanlar keşke etrafımızda çok fazla olsa. Dünyayı daha güzel yapmak için uğraşan bu sanatçıların çoğalması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir