Norm Ender | Ender Eroğlu Kimdir? Tüm Detaylarıyla Bilgileri

Ender Eroğlu ya da bilinen adı ile Norm Ender. Kendisi 1985 yılında 25 Mart tarihinde İzmir ilinin Bornova ilçesinde doğmuştur. İlk defa çocuk yaşlarda Almanya’da rap müzik yapan Cartel grubunu dinleyerek rap müzikle tanışan Ender Eroğlu, çocuk yaşlardan bu yana rap müzik ile ilgileniyor.

Okul Hayatı ve Gençliği

Kişiliği ve agresif yapısı sebebi ile eğitim hayatında başarılı olamayan Ender Eroğlu, çocukluğundan bu yana yapısı sebebi ile kavgacı bir karaktere sahip oldu. Norm Ender birçok defa okul değiştirmek zorunda kaldı ve son olarak lisede eğitim hayatına son verdi. Bu sebeple Ender Eroğlu Lise terk.

Özellikle okul döneminin sonrasında psikolojik bunalım yaşayan ve yaşadığı travmalar sebebi ile yaklaşık iki yıl kadar psikolojik yardım almak zorunda kalan Ender Eroğlu kendisini toparlamaya 2001 yılında başladı. Acısını, sinirini, stresini yazarak atmaya çalışan Ender, bu yazıları rap müziğe dönüştürdüğünde işler değişecekti. Geçmişte dinleyici olduğu Rap müzikte artık kendisi de var olmaya aday olan Norm Ender yazdığı şarkıları çevresine seslendirmeye ve beğenilmeye başlamıştı. Bu Norm Ender’in doğuşuydu.

İlk Defa Tanınmaya Başladığı Dönem

2004 yılında Türkiye’nin en önemli televizyon kanallarından biri olan ATV ekranlarında gerçekleştirilen bir yarışmada, Akademi Türkiye’de yarışan Norm Ender, bu yarışmada yaptığı rap müziğin etkisi ile yine oldukça ses getirdi. Öncelikle yarışma için bir beste yapması istenen Norm Ender’in yaptığı müzik Akademi Türkiye’nin fon müziği oldu. Bir hayli beğenilen müzik sonrasında Norm Ender yarışmaya davet edildi. Yarışmada rap müzikten başka müzik yapmaması eleştirilen ve pop parçalar da seslendirmesi istenen Norm Ender tepki göstererek yarışmadan olaylı bir şekilde ayrıldı. Kişiliğini bir kez daha ortaya koyan Norm Ender’in yarışmayı terk etmesi ile artık hayatında yeni bir pencere açılıyordu.

Askerlik Sebebi İle Müziğe Ara

2005 yılında Norm Ender vatani görevini yapmak üzere askeri birliğine teslim olan Norm Ender, bir yıl süre ile hem müzik piyasasından hem de rap müzikten uzak kaldı. Asker olduğu süre boyunca besteler üreten Norm Ender’in geri dönüşü ise muhteşem olacaktı.

İlk Patlama ve Besteleri

İlk patlamayı yıllar önce eski sevgilisine yazdığı şarkı ile yapan Norm Ender, internet üzerinde paylaşılan şarkısı ‘Eksik Etek’ ile kendine kalıcı bir yer edinmişti. Askerden yeni döndüğü bu dönemde internetin eski yapısı ve bugüne kıyasla popülaritesinin az olması dolayısıyla yalnızca belirli bir kitle tarafından, yani rap müzik severler tarafından tanınan Norm Ender, belki de o günlerde bunun gelecek adına ne kadar önemli bir adım olduğunun bilincinde değildi.

Besteleri arasında yer alan;

  1. Playboy
  2. Kafam Bi Milyon
  3. Son Uyku
  4. Eksik Etek

İle rap piyasasının bilinen isimlerinden biriydi artık.

Youtube’da Gelen Rekor

Youtube’un yaygınlaşması ile 2006 yılında Eksik Etek bestesi ile ilginç bir rekora imza attı. Bugün milyonlarca dinlenmeye alışık olan Türk Pop ve Rap Müziği, o günlerde bu rakamlara ulaşamıyor olmasına rağmen, henüz 2006 yılında 1 ay içerisinde 40 milyonu aşan ve Youtube en çok izlenen videolar içerisinde 17. Basamakta yer alan Eksik Etek onu oldukça popüler hale getirdi.

2010 yılında Enderground, 2017 yılında ise Aura albümleri ile yine rap piyasasında adından söz ettiren Ender Eroğlu, asıl patlamayı 2019 yılında yapacaktı.

Yeniden Doğuş

2019 yılının başlarında, yıllar önce eksik etek adlı şarkısı ile hafızalara kazınan Norm Ender, müzik piyasasına tekrar dönüşünün şerefine ‘Mekanın Sahibi’ adlı şarkısıyla ‘Mekanın sahibi geri geldi’ mottosunu kullanarak tekrar hayatımızda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir