Sezen Aksu Kimdir? Tüm Detaylarıyla Bilgileri

Sezen Aksu ülkemizin yetiştirmiş olduğu en özel sanatçılardan birisidir. Gerçek ismi Fatma Sezen Yıldırım’dır. Sezen Aksu’ya boyunun kısa fakat sesinin ve bestelerinin güzelliği sebebiyle “Minik Serçe” lakabı takılmıştır.

Sezen Aksu müzik dünyasında bir fenomen olmayı başarmıştır. 1974’te müzik piyasasına giriş yapan Sezen Aksu kısa sürede adını tüm ülkeye duyurmuştur. Sezen Aksu öğretmen anne – baba olan bir ailede doğmuştur. Yaptığı her şarkısı tutulan Sezen Aksu’nun birçok bestesi bulunmaktadır. Hayatının gençlik dönemlerini İzmir’de geçirmiştir.

Müzik hayatına başlangıç yapmak üzere ilk plak çalışması için 1974’te İstanbul’a taşınmıştır. Müzik piyasasına çıkan ilk albümünün (45’lik) ismi “Haydi Şansım” olmuştur.

Sezen Aksu Nerede Doğdu ve Ailesi Kimdir?

Sezen Aksu 13 Temmuz 1954 yılında Denizli’nin Sarayköy ilçesinde doğmuştur. Annesinin ismi Şehriban’dır. Annesi fen öğretmenidir. Babasının ismi ise Sami’dir. Babası da matematik öğretmenliği yapmıştır. Sezen Aksu 3 yaşına kadar Sarayköy’de yaşamıştır.

Annesi Şehriban Hanım mübadele döneminde ülkemize Selanik’ten gelen bir göçmen, Babası ise Rize’nin Pazar ilçesindendir. Bir erkek kardeşi vardır. Erkek kardeşinin ismi Nihat Yıldırım’dır. Sezen Aksu’nun kullandığı isimlerden birisi de Sezen Seley’dir. Aksu 3 yaşından sonra İzmir’e taşınmıştır.

Üniversite eğitimine kadar İzmir’de yaşamaya devam etti. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencisiydi. Ancak lise yıllarından itibaren resim, tiyatro, dans ve müzik eğitimleri aldı. 1970’te Hafta sonu Dergisi tarafından düzenlenen Altın Ses yarışmasında 6’ncılık kazandı. Ziraat Fakültesini ikinci sınıfta bırakarak İzmir Radyosu sanatçılarının kurduğu İzmir Radyosu Sanatçıları Derneğinde eğitim alarak yolunu tamamen müziğe çevirdi.

Sezen Aksu’nun Evlilikleri

Sezen Aksu müzik hayatında yakaladığı şansı evlilik hayatında bulamamıştır. Sezen Aksu 1972 yılında Hasan Yüksektepe ile ilk evliliğini yapmış ve evliliği aynı yıl sona ermiştir. İkinci evliliğini 1974 – 1978 yılları arasında Ali Engin Aksu ile yapmıştır. Üçüncü evliliğini 1981 – 1983 yılları arasında Sinan Özer’le yapmıştır. Dördüncü ve son evliliğini de 1993 – 1997 yılları arasında Ahmet Utlu ile gerçekleştirmiştir. Yapmış olduğu evliliklerden sadece Sinan Özer’den Mithat Can Özer adında bir oğlu olmuştur. Sezen Aksu’nun şuan evlilik durumu bulunmuyor.

Sezen Aksu Albümleri

Sezen Aksu çıkartmış oldu her albümde büyük ses getirmiştir. Sezen Aksu günümüze kadar 24 albüm ve binlerce beste ve söz yazmıştır. Albümleri 40 milyonun üzerinde bir satış yapmıştır.

Sezen Aksu’nun çıkartmış olduğu albümlerden bazıları;

  1. Allahaısmarladık
  2. Serçe
  3. Sen ağlama
  4. Gülümse
  5. Firuze
  6. Adı bende saklı

En fazla ilgi gören albümleri arasındadır. Sezen Aksu neredeyse seslendirmiş olduğu parçalara ait sözlerin hepsini kendisi yazmış ve bestelemiştir.

Sezen Aksu Besteleri ve Yetiştirdiği Sanatçılar

Sezen Aksu bugüne kadar binlerce beste yaparak birçok sanatçıya da bu bestelerini vermiştir. Sezen Aksu sahip olduğu engin müzik bilgisiyle duygularını birleştirerek insanların duygularına tercüman olacak besteler ortaya çıkartmıştır.

Sezen Aksu popüler hale gelen birçok sanatçının da müzik piyasasına girmesini sağlamıştır. Sezen Aksu tarafından yetiştirilen sanatçılar arasında; Hande Yener, Göksel, Seden Gürel, Işın Karaca, Levent Yüksel, Emre Altuğ, Aşkın Nur Yengi, Sertab Erener ve Yıldız Tilbe gibi isimler yer almaktadır.

Sezen Aksu tarafından yazılan şarkılar ise Zeynep Casalini, Ebru Gündeş, Seda Sayan, Gülben Ergen, Emel Müftüoğlu, Yeşim Salkım ve Ferhat Göçer gibi onlarca sanatçı tarafından seslendirilmiştir. Sezen Aksu ülkemizde söylediği şarkılarla iz bırakırken, yetiştirdiği sesler ve yazdığı şarkılarla tam bir efsane haline gelmiştir. Minik Serçe pop müziğin hala daha en başarılı sanatçısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir