Soner Sarıkabadayı Kimdir? Tüm Detaylarıyla Bilgileri

Soner Sarıkabadayı, 8 Aralık 1978 tarihinde Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. Annesi Güngör ve babası Hasan olan Soner’in Perihan ve Zafer adında iki kardeşi bulunuyor. Ailesi ile birlikte 4 yaşına kadar Kahramanmaraş’ta yaşayan Soner Sarıkabadayı daha sonra ailesi ile birlikte Mersin’e taşındı.

Babası Mersin’de eczacılık yaparken Soner’de ilkokul ve lise eğitimini Mersin’de tamamladı. Sanatçının boyu 1.85 olduğu için lise yıllarında basketbolla ilgilenmeye başladı. Aynı dönemlerde de müziğe olan ilgisi ortaya çıktı.

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye hazırlandığı dönemde ayağını burkarak evde dinlendiği bir dönem geçirdi. Bu dönemde Soner Sarıkabadayı evde yalnız kaldığı zamanlarda şarkı sözü yazmaya başladı.

Soner Sarıkabadayı Kimdir?

Gençlik döneminden sonra Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat bölümünün kazanarak İstanbul’a taşınan Soner Sarıkabadayı’nın müzik dünyası ile tanışma süreci de başlamış oldu. İçindeki müzik sevgisini bastıramayan ünlü sanatçı kısa bir zaman sonra klasik gitar bölümüne geçiş yaptı.

Sonraki yıl yeniden üniversite sınavına hazırlanan Soner Sarıkabadayı, yine Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Sanat Tarihi bölümünü kazandı. 2008 yılında okulu biten şarkıcı Sibel Can’ın orkestrasında yer almaya başladı. Adını müzik camiasına Mersinli Tarık için yazdığı Gümbür Gümbür adlı şarkı ile duyurdu.

Soner Sarıkabadayı bu süreçten sonra Sibel Can, Demet Akalın, Alişan, Murat Boz gibi ünlü isimlere şarkı bestelemeye başladı. Murat Dalkılıç’a Kasaba adlı şarkısını vererek bir kez daha ilgiyi üzerine çekti. Ardından ünlü sanatçı Sertap Erener’le farlı çalışmalarda bir araya geldi.

Bunlar; Bu Böyle, Açık Adres, Koparılan Çiçekler isimli şarkılardır. Tüm bu popüler çalışmalardan sonra albüm çıkarmaya karar veren sanatçı Soner Sarıkabadayı ilk albümünü 2001 yılında sevenleri ile buluşturdu.

İlk Albüme ve Müzik Piyasasında İlerleyişi

Sanatçının ilk albümünü 2001 yılında piyasaya sürdükten sonra hız kesmeden ikinci albüm çalışmalarına başladı. Murat Boz, Sertap Erener gibi ünlü isimlerle çalışmalarını sürdüren Soner, ikinci albümünü 2009 yılında Buz adını vererek müzik dünyasına sundu.

Soner Sarıkabadayı çıkardığı başarılı albümleri ile herkesin beğenisini kazandı. 2010 yılında başarılı albüm çalışmaları arasına Pas, Sadem gibi ünlü albümlerini de ekleyerek yükselişine devam etti.

2007 yılında Açık Adres adlı çok sevilen şarkısı Kral TV’den En İyi Beste ödülünü alarak sanatçının başarısını taçlandırdı. 2015 yılında bir ilke imza atarak Unuttun mu Beni adlı şarkısını Periscope adlı dijital platformdan yaptığı canlı yayın ile sevenleri ile buluşturdu.

Şarkı ve Beste Çalışmaları

Başarılı sanatçının 2001 yılında çıkardığı Kara adlı albümünün ardından 2009 yılında Buz, 2010 Pas, 2010 Sadem, 2011 Seveni Arıyorum, 2012 Trio, 2012 İnsan Sevmez Mi?, 2013 Kutsal Toprak, 2014 Yara Bandı, 2015 Unuttun Mu Beni? Adlı çalışmaları yer alıyor.

Sanatçının albüm çalışmalarının yanı sıra başarılı single çalışmaları ve düetleri de bulunuyor. Soner Sarıkabadayı’nın 2019 yılında sevenleri ile buluşturduğu Tarifi Zor adlı çalışması pek çok ünlü tarafından da seslendirildi.

Aynı zamanda listelerde uzun süre yerini koruyan şarkıyı Serkan Kaya isimli şarkıcı da kendi tarzında seslendirerek sevenleri ile buluşturdu. Soner Sarıkabadayı’nın son şarkısı ise 2020 yılında müzik piyasasına sunduğu Ölümüne adlı çalışması.

Özel Hayatı

Müzik dünyasında başarılı işlere imza atan Soner Sarıkabadayı Tarifi Zor adlı şarkısının klip çalışmaları sırasında tanıştığı ünlü model Madelein Lopez ile aşk yaşamaya başladı. 2020 yılında da aşklarına hız kesmeden devam eden ikilinin yakın zamanda evlenip evlenmeyeceği henüz bilinmese de başarılı şarkıcı Soner Sarıkabadayı sevgilisine evlilik teklif ederek ilk adımı atmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir