Tarkan Tevetoğlu Kimdir? Tüm Detaylarıyla Bilgileri

Türkiye’de son yıllarda yetişmiş sayılı sanatçılardan biri Tarkan Tevetoğlu‘dur. Küçük büyük herkesin tanıdığı ve hakkında bilgi sahibi olduğu Tarkan gerek karakteri gerek sesinin güzelliği gerekse karizması ile insanları kendisine hayran bırakmıştı. Aslında çok bilinmese de Tarkan’ın bir soyadı vardır. 1990’lı yıllarda hayatımıza giren Tarkan’ın soyadı Tevetoğlu‘dur.

İsmi ne kadar çok biliniyorsa soy ismi de o kadar çok bilinmiyor denebilir. Kendisini ekranlarda çok göstermeyen sanatçı yüzünü eskitmemek için bu yola başvurduğunu söylüyor.

Yaptığı her albüm çıkardığı her şarkı ile gönlümüzde taht kuran ve piyasayı sallayan Tarkan hiçbir zaman gündemden düşmüyor. Genç kızların sevgilisi Tarkan’ın hayranları tarafından verilen lakabı ise “Megastar“dır. Bu unvan dahi Tarkan Tevetoğlu’nun karizmasını bizlere gösteriyor.

Tarkan’ın Hayatı

6 çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya gelen Tarkan aslında Türkiye’de doğmamıştır. Ailesi Türk olan Tarkan Almanya’nın Frankfurt şehrinde dünyaya gelmiştir. 17 Ekim 1972’de doğan Tarkan 1986 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye geldi. Karamürsel Lisesi’nde okurken sesini geliştirmek için çalışan Tarkan aynı zamanda çay bahçelerinde şarkılar söyleyerek az da olsa para kazanıyordu.

Tarkan liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi de kazanamıyor. Bunun üzerine Almanya’ya dönme planlarını uygulamaya koyan Tarkan’ın şans yüzüne gülüyor. Lise arkadaşı Alpay Aydın ile karşılaşıyor. Alpay da Tarkan’ı plak şirketi sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanıştırıyor. Bu ikili de albüm için şirket ile anlaşma imzalıyor.

Sözlerini Tarkan’ın yazdığı Alpay’ın da bestelediği toplam 15 şarkı ile bir albüm hazırlanıyor. 1992 yılının aralık ayında piyasaya sürülen bu albümün adı Yine Sensiz’dir ve Tarkan’ın ilk albümüdür. Albüm içindeki Kıl Oldum Abi şarkısı 900 bin satarak inanılmaz bir çıkış sağlamıştır. Popülerliği artan Tarkan 1994 yılında Sezen Aksu’nun da yardımı ile ikinci albümü olan Acayipsin adlı albümü çıkardı.

Daha sonra birçok albüm daha çıkaran Tarkan dünyanın her yerinde dinlenmektedir. Hareketli şarkıları ile karizmasını birleştiren Megastar tüm dünyanın gündemine yerleşmiştir. Slovakya’dan Kanada’ya, Rusya’dan İngiltere’ye, ABD’den Çin’e birçok ülkede popüler olan Tarkan şarkıları ile bu ülkeleri inletmektedir. Avrupa medyası ona Türk Tatlısı ve Boğaz’ın Yakışıklısı gibi yakıştırmalar yapmıştır.

Fiziksel Özellikleri

Şarkıları ile dünyaca popüler olan ve her yerden ödüller alan Tarkan’ın karizması da dillere destan. Fiziksel özellikleri ile genç kızların sevgilisi hâline gelen Tarkan 48 yaşındadır (2020). 1.73 boyu ile orta sayılabilecek bir boya sahip olan Tarkan 67 kilogramdır. Yeşil gözlerini aslen Rizeli olan babasından alan Tarkan simsiyah saçları ile de dikkat çekmektedir. Beyaz yüzü ile yeşil gözlü olması birleşince de genç kızların sevgilisi olmuştur.

Albümleri

Popun prensi olan Tarkan ilk albümünü çıkardığından bu yana tam 28 yıl geçti. Toplam 10 albümü olan sanatçı Türkiye ve dünyada sayılı isimler arasına girdi. Albümleri ile satış rekorları kıran Megastar önümüzdeki günlerde yeni bir albüm çıkaracak.

Şimdiye kadar çıkardığı albümler ise şunlardır:

  1. Yine Sensiz (1992)
  2. Acayipsin (1994)
  3. Ölürüm Sana (1997)
  4. Karma (2001)
  5. Dudu (2003)
  6. ComeCloser (2006)
  7. Metamorfoz (2007)
  8. Adımı Kalbine Yaz (2010)
  9. Ahde Vefa (2016)
  10. 10 (2017)

Come Closer albümünde yabancı dilde şarkılar söylemiştir.

Popüler Şarkıları

Ülkemizde ve dünyada gündemi sarsan ve müzik listelerini alt üst eden şarkılar çıkaran Tarkan’ın bazı şarkıları gerçekten çok büyük ilgi görmüştür. Dudu şarkısı sadece Rusya’da 900 binin üzerinde satmıştır. İnci Tanem, Kuzu Kuzu, Firuze, Öp gibi şarkıları da çok ünlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir