Yıldız Tilbe Kimdir? Tüm Detaylarıyla Bilgileri

Geçmişten günümüze fenomen olan Yıldız Tilbe kendine özgü olan stili, dansları ve sesi ile sürekli olarak dikkat çeken bir sanatçı olmuştur. Söylediği sözler ve yaptıkları ile sürekli olarak insanların dikkatini üzerine çekmeyi sağlamıştır. Yıldız Tilbe ne kadar değişik olarak görülse bile çok fazla bir hayran kitlesine sahip bir sanatçı olmuştur. Bu yazımızda ise Yıldız Tilbe ve hayatı hakkında bilgi vereceğiz.

Yıldız Tilbe Biyografisi

Tilbe, 1966 senesinin 16 Temmuz tarihinde İzmir ilinde dünyaya gözlerini açmıştır. Asıl olarak Zaza ve Kürt’tür. Babası Ali Tilbe annesi ise Altun Tilbe olarak karşımıza çıkar. Yıldız Tilbe’nin baba tarafı Ağrı ilinden iken anne tarafı ise Tunceli ilinden olarak karşımıza çıkmaktadır. Tilbe’nin altı tane kardeşe sahip olduğunu görmekteyiz.

Yıldız Tilbe eğitim hayatına bakacak olursak ilk başlarda ortaokuldayken orta ikinci sınıfta okulu yarıda bırakarak evlendiğini görmekteyiz. Bu evliliğinin sonucunda bir kız çocuğu olmuştur. Kızının adı ise Sezen’dir. Daha sonra bu evliliğe son vermiş ve ailesinin yanına yerleşmiştir. Daha sonra ise kızı ve ailesi için ilk başlarda düğün salonlarında şarkı söylemeye başlamıştır. Daha sonra ise gece kulüplerinde çalıştığını görmekteyiz.

Daha sonra ise bir gece kulübünde çalışırken Sezen Aksu ile tanışmıştır. Bu tanışmanın ardından Tilbe, İstanbul’a gelmiştir. Burada Sezen Aksu‘nun evine yerleşmiştir. Bunun ile birlikte sezen Aksu’nun vokalisti olmuştur.

Yıldız Tilbe ve Sanatçılık Hayatı

Yıldız Tilbe ilk olarak Sezen Aksu’nun keşfi ile İstanbul’da onun vokalistliğini yaparak müzik hayatına başlamıştır. Daha sonra ise Sezen ile Tilbe’nin arası açılmış ve Tilbe müzik hayatına gece kulüplerinde şarkı söyleyerek devam etmiştir. Daha sonra bu dönem içerisinde Cem Özer sunuculuğu ile yer alan Laf Lafı Açıyor programında solistlik yapmaya başlamıştır.

Bu program ile tanınmaya başlamakta olduğunu görmekteyiz. Bu sayede ona birden fazla albüm teklifi gelmiştir. Bunun üzerine 1994 yılında Delikanlım olan ilk albümünü çıkardığını görmekteyiz. Daha sonra bundan iki sene sonra esrar nedeniyle gözaltına alınmıştır. Bu esrarı bırakmak amacıyla Balıklı Rum Hastanesi içinde tedavi gördüğünü görmekteyiz.

Tedavi sonrasında Aşkperest albümünü çıkarmıştır. Ama istenilen ilgi oluşmamıştır. Daha sonra Tilbe doksanlı yılların sonuna doğru gece kulüplerinde çalışmaya devam etmiştir. 2001 senesinde Gülüm albümünü çıkardığını görmekteyiz. Bu albüm ile gündeme geldiğini görmekteyiz. Daha sonra bunun üzerine Haberi Olsun albümünü çıkarmıştır. Daha sonra 2004 senesi içerisinde rahim kanseri olmuştur.

Tedavi olup bu hastalığı da yenmiştir. Daha sonra ise 2010 yılında Kıbrıs Malpas Gazinosu için çalışmaya başlamıştır. 2012 yılında TRT Müzik kanalında Şarkıların Yıldızı müzik programı yapmaya başlamıştır. Daha sonra bu program maddi yetersizlik nedeniyle kapatılmış ve Flash TV’de Yıldız Tilbe programı yapmıştır. Günümüze yakın tarihlerde ise O Ses Türkiye programında jüri olmuştur.

Yıldız Tilbe Albümleri

Tilbe’nin birden fazla albümü vardır.

Bunlara bakacak olursak;

 1. Delikanlım
 2. Dillere destan
 3. Aşkperest
 4. Salla gitsin dertleri
 5. Gülüm
 6. Haberi olsun
 7. Yürü anca gidersin
 8. Yıldızdan türküler
 9. Sevdiğime hiç pişman olmadım
 10. Papatya baharı
 11. Tanıdım seni
 12. Güzel
 13. Aşk insanı değiştirir
 14. Hastayım sana
 15. Oynama
 16. Yeniden eskiler arabesk
 17. Şivesi sensin aşkın
 18. Yıldız Tilbe 2015
 19. Oynat
 20. Sevgililer günü

Bu albümleri görmekteyiz.

Yıldız Tilbe Ödülleri

Yıldız Tilbe’nin 1994 yılından 2014 yılına kadar birden fazla ödül aldığını görmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir